Tansiyon Düşmesi ( Düşük Tansiyon )

Kalbin atardamarlara pompaladığı kanın basıncına tansiyon denir. Kalp akciğerlerden temizlenmiş olarak gelen kanı yüksek bir basınçla atardamarlara iter. Sonra gevşeyerek akciğerlerden kan gelmesini bekler. Kalbin pompalama sırasında damarlara yaptığı basınç 120 mm civa basıncına eşittir. Kalp gevşediğinde bu basınç 80 mm civa basıncına düşer. Tansiyon ifade edilirken 120 rakamına büyük tansiyon 80 rakamına küçük tansiyon adı verilir.
Tansiyon rahatsızlıkları tansiyon düşüklüğü ve yük­sekliği olarak tezahür eder. Düşük tansiyon (hipotansiyon) daha çok hanımların hayız durumlarında, fazla ter kaybında veya asabi kimselerde görülür. Yüksek tansiyonda (hipertansiyon) çarpıntı, baş dönmesi, baş ağ­rısı, yorgunluk ve sinirlilik görülür. Daha çok şişmanlarda ve böbrek hastalığı olanlarda görülür.
Tansiyonun düşük ve yüksek olduğunu tesbit için ve gerçek sebebini araştırmak içirir bir hekime başvurmak gerekir.
* Düşük tansiyonu normale getirmek için tuzlu ayran yapıp sık sık içmek yeterlidir.
* 1 litre suya bir avuç adaçayı konur ve 5 dakika kay­natılır. Sıcak iken bir baş sarımsak irice doğranıp içine atılır.
Her gün bu karışımdan az limon sıkılarak birer çay bardağı içilir. Kalan suyu, ada çayları süzülüp alındıktan sonra temiz bir kaba koyup bekletmek lazımdır.
‘Akşamlan hafif yemeklerden sonra bol sarımsaklı ve tuzsuz yoğurt yenir ve yatılır.
‘1 litre suya 5 gram pelin konur. 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra sabah akşam birer bardak içilir. Tan­siyonu düşürücü özelliği büyüktür.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın