YILAN-AKREP SOKMASI

Genellikle yılan ve akrep zehirli hayvanlardır. İnsanlar bu hayvanlardan çekinirler ve nerede görürlerse öldür­meye çalışırlar.
Zehirli Yılanlar:
Yılanlann zehirli ve zehirsiz olmak üzere birçok cinsle­ri vardır, zehirli yılanlar içinde dişleri ile sokan yılanlar olduğu gibi, dişi olmayıp dili ile sokan yılanlar davardır. Zehirli yılanlardan bir cinsine “Nâzır=gözetleyen” denilir. Her ne zaman bu yılanın gözü, insanın gözüne denk gel­se, insan hemen ölür. Diğer bir cins daha vardır ki, o yı­lanın sesini insan işittiği zaman hemen ölür.
Sırtında iki beyaz çizgi bulunan yılan ile (kuyruksuz veya) kısa kuyruklu olanım öldürünüz! Çünkü bu yılan­lar, hâmile kadınlann karnındaki çocuğu düşürtür ve in­sanın gözünü kör ederler.
* Sırtında iki beyaz çizgi olan yılanlarla, kısa kuyruklu veya kuyruksuz yılanlar son derece zehirli yılanlardır. Çocuğun düşmesinin sebebine gelince: ‘-Kadının yılanı görünce son derece korkması, yıla­nın gönderdiği zehirin, hâmile kadının karnındaki bebe­ğine de zararlı olması,
* Bu yılanların kendisine bakan kimselerin gözlerine zehir göndermesi (üflemesi) sebebiyle bir bakışta insanın gözünü kör etmesi.
” Yılanlardan öyleleri vardır ki insana tktığmda bakışı
ile insanı öldürür. ^
Tedavi: ;
* Bunun tedavisi de hastayı uyutmamakla yapılır. Çün­kü hasta uyuduğu zaman, zehir vücudun derinliklerine kadar nüfuz eder. Yılanın soktuğu yer çizilir ve emilir, böylece zehirin dışan çıkması sağlanır. Zehir vücuda ya­yıldıktan sonra ise damardan kan almak faydalıdır. Ama kuduz vak’asında kan alınmaz. Yılanın soktuğu kimse bazan üşür, bazan da ateşlenir.
‘ Sokan akrep öldürülüp iki parçaya ayrılır, sokulan ye­rin üzerine iyice bağlanır. Hastaya fındık içi ve turunç
çekirdeği verilir.
* Turunç, limon ve portakal kabuğunun öz suyundan bir miskal (5 gram) kadar içirilirse, akrep sokmasına ve diğer haşaratın ısırmasına karşı faydalıdır. Ödağacının tozu, yılan ve akrep sokmalannda tiryak (panzehir) olarak
kullanılır.
* İnek veya keçi sütünden elde edilen tereyağı, bal ile karıştırılıp şerbet yapılarak içildiği zaman, en şiddetli ze­hirlenmeye, yılan ve akrep sokmasına karşı faydahdır. Nitekim Hz. Ali:
* İnsanlar tereyağından daha üstün bir şey ile tedavi
olmazlar” demiştir.
* Misk, yılan ve akrep sokmasına karşı faydalıdır.
‘ Acı marul kökü damıtıp suyu içildiği zaman, yılan-akrep ve eşekarısı sokmalarına karşı faydalıdır.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın