ŞİŞLİK

Et ile deri arasındaki bir rahatsızlıktan dolayı, çok yü­rümek veya ayakta durmak sebebiyle ciltte meydana ge­len sert yumruya verilen isimdir.
Sebepleri:
” Çok yol yürümek,
* Ayakta fazla durmak,
* Yolculuk, hastalık vs. gibi şeyler.
Belirtileri:
* Ateş, kızartı, ağrı, Normal deriden fazla olma hali vs. gibi şeylerdir.
Tedavi:
* Kınaçiçeği, ateşli şişliklere karşı faydalıdır.
* Hurmanın macun yapılıp, merhem gibi ateşli şişlikler üzerine sürülmesi gayet iyidir. Şişlikler üzerine zeytinya­ğı ve benzeri yağlar sürülmesi.
* Yaş üzüm suyunun merhem gibi cilde sürülmesi, a-teşli şişlikler için gayet faydalıdır.
‘ Üzüm şırasından yapılan sirke, yeni meydana gel­mekte olan şişliklerin büyümesine engel olur.
* Kaymak, sâde olarak kullanıldığı zaman, kulakların yanlarında, idrar yollarında, ağızda, kadın ve çocuklarda görülen şişlikleri iyileştirir. Kaymak, yalamak suretiyle alındığı zaman akciğerde meydana gelen kanamalara karşı faydalı olur ve oradaki şişlikleri olgunlaştmr. Tabia­tı, sinirleri, safra ve balgamdan meydana gelen sert şiş­likleri yumuşatır, vücutta meydana gelen kuruluk için dahi faydahdır.
‘ Tereyağı, yumuşak bedenlerde meydana gelen şiş­likleri yayıp dağıtır. Olgunlaştırma ve yumuşatma bakı­mından kaymakdan daha kuvvetlidir.
* Acımarulun yaprağı dövülüp sıcak özellikli şişlikler üzerine konulduğu zaman soğutur ve çözer, olgunlaştmr, göğsü temizler, kan ve safranın h2rraretini de söndürür.
* Sığır eti devamlı yenecek olursa, vücutta alaca, uyuz, dermeğe, cüzzam, bacak şişliği, habis tümör ve dört gün­de bir nöbetle gelen sıtma ve daha bir çok hastalıklar meydana getirir. Bu zararlar sığır etine alışık olma­yanlar veya yan etkisini karabiber, sarımsak, tarçın ve zencefil gibi baharatlarla gidermeyen kimseler içindir.

‘ Şişlikler dağlama yoluyla da tedavi edilirler.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın