Menopoz

Halk arasında “adet kesimi” diye bilinen yaş dönümü olayıdır. Kadınlarda 40-50 yaşlan arasında başlayan üre­me organlarındaki faaliyetlerin sona ermesi dönemidir. Erkeklerde de görülmesine rağmen belli bir yaşı yoktur.

Çoğu erkeklerde de görülmez. Bu yaştaki hanımların ha­yız kanamaları tedricen azalmaya başlar. Önce perdodik aralıklar bozulur. Sonra birkaç ay gibi uzun mesafede ha­yız görülür ve nihayet hayız durumu sona erer. Bundan sonra çocuk sahibi olma kabiliyeti kaybolur.
Menopoz döneminde hammlar öncelikle psikolojik rahatsızlık hissederler. Yorgunluk, baş dönmesi, çarpıntı, hazımsızlık, şişmanlama, migren, el ve ayaklarda karın­calanmalar başlar:
Bu yaşa gelen hanımların ruhen çok rahat olmaları ve doğal bir dönüm olan bu devreyi bilinçli karşılamaları ra­hatsızlıkların asgariye inmesindeki en büyük faktördür. Ayrıca tabii beslenme ve sık ‘ sık banyo yapmaya devam etmekte fayda vardır. Beslenirken bilhassa çiğ ıspanakla yapılmış bol yeşil salata, üzüm, erik, kayısı, sarımsak, portakal, havuç, muz, kiraz, çavdar ekmeği ve soya fasul­yesi yemeye devam edilmelidir. Tabii ilaç olarak da şunlar kullanılabilir:

• Bir su bardağı sıcak suya yarım kahve kaşığı adaça­yı’ konur. 5 dakika sonra süzülür ve bir kahve kaşığı bal karıştırılıp süzülür.
*1 litre suya birer tutam çoban çantası, civan perçimi, ısırgan otu, at kuyruğu ve eğirotu konur ve 10 dakika kaynatılır-. Süzüldükten sonra üç çorba kaşığı bal ilave edilir. Bu kanşımdan iki ay boyunca günde üç kez yemek öncesi birer fincan içilir.

Menopoz, ilk kez adet görmeniz gibi nihai bir vaka değildir. Adet kanamaları kesilmeden önceki, ama kanamalar düzensizleştikten sonraki zaman aralığına peri menopoz adı verilir. Bu süreç, adet kanamalarının düzensizleştiği ve ardından da tamamen kesildiği yavaş ilerleyen bir süreçtir.

Menopoz çoğunlukla, peş peşe 12 ay boyunca adet kanama arının olmaması olarak tanımlanır. Kadınlık hormonu olan estrojen seviyesinin azalması da buna eşlik eder.

Pek çok kadın için bu süreç, 401ı yaşların ortalarında başlar ve 50 yaş civarındaki son adet dönemiyle sona erer. Ancak, adet kanamaları, çok daha erken ya da geç yaşlarda da sona erebilir. Yaşam tarzına bağlı etmenler (örneğin, sigara kullanımı erken menopoza yol açabilir), menopozun zamanlaması üzerinde önemli rol oynar. Her iki yumurtalığı da alınmış olan kadınlar, doğrudan doğruya menopoza girerler.

Menopoz sırasındaki değişiklikler, yumurtalıkların işlevindeki değişikliklerle ilgilidir. Doğduğunuz zaman, iki yumurtalığınız ömrünüz boyunca yetecek miktarda (her bir yumurtalıkta 350. 000’den fazla) yumurta barındırır. Ergenlik çağında, folikül (her bir yumurtayı barındıran birer kesecik) hücrelerinde estrojen üretimi başlar. Estrojen, çok daha küçük miktarlarda yağ dokusu tarafından da üretilir.

Basit bir anlatımla menopoz, doğurganlık çağının sona erdiğini gösterir. Yumurtalıklar, yumurtayı olgunlaştıran ve rahmi hamileliğe hazırlayan aylık döngüden artık geçmez. Bu durum, vücutta, yumurtalıklardan kaynaklanan estrojen miktarının azalmasına yol açar.

menopoz

Estrojen, bir kadının kan damadan hücrelerine, kemiklerine, cildine, rahmine, meme dokusuna, vajina ve idrar yolu zanna ve beynine etki eder. Estrojen seviyesi azaldığında, bundan, bu doku ve organların her biri etkilenir; bu nedenle, bazı kadınlarda ateş basmalarına, vajinal kuruluğa ve idrar yolunda tahrişe neden olur.

Menopoz döneminde, “yaşam değişikliği” aslında, vücudun kendisini estrojen seviyesindeki değişime alıştırmasını ifade eder. Zamanla, estrojenin kemikler ve kalbin kan damarları üzerindeki yararlı etkileri kaybolur; menopoz dönemindeki kadınlarda, osteoporoz ve kalp hastalıkları daha yaygın hale gelir. Menopozun hem kısa vadeli belirtilerini, hem de uzun vadede, sağlık üzerindeki etkilerini azaltmak için, Hormon tedavisi (HT) uygulanır.

Menopozun belirtileri, bazen hemen göze çarpmaz. Bu nedenle, doktorunuz, folikül uyancı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH) seviyelerini ölçmek üzere kan testleri isteyebilir. Bu hormonlar, adet döngüsü sırasında, hormonal sinyalleşme sürecinde yer alan ve beynin bir bölümü olan hipotalamusun uyarısına cevaben, hipofiz bezi tarafından üretilir.

Perimenopoz sırasında, hipotalamus düşük seviyede estrojen algılar ve çok yüksek seviyede FSH ve LH ile yumurtalıkların uyarmaya çalışır. Bu hormon testlerinin sonuçları, size ve doktorunuza menopoza girip girmediği¬nize dair bilgi verir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Menopoz döneminde uygulanan tedavinin, iki farklı amacı vardır. Birincisinde, tedavi hormonal değişimlerin yarattığı belirtileri azaltmayı amaçlar. 2002 yılına kadar, araştırmalar, menopozu izleyen seneler boyunca hormon tedavisi görmenin, sağlık açısından çeşitli yararlan olduğunu öne sürdüğünden, pek çok doktor tarafından hormon tedavisi tavsiye edilmekteydi. Ancak, bu tarihten sonra bu değişmiştir.

Menopoza Girip Girmediğinizi Bildiren Testlere mi İhtiyacınız Var?: Dr Gharip’in Tavsiyesi

Ne zaman menopoza girdiğinizi söylemek zor olabilir. Düzenli adet gördüğünüz bir yaşamdan, adet görmediğiniz ve ateş basmaları yaşadığınız bir hayata bir gecede geçmezsiniz. Genellikle, adet kanamaları kesilmeden önceki birkaç yıl boyunca adet döneminiz düzensizleşmeye başlar ve adet görmenize rağmen ateş basmaları başlayabilir.

Eğer gerçekten menopoz dönemi geçiriyorsanız, folikül uyarıcı hormonun (FSH) kandaki seviyesi yükselir; bu nedenle, doktorlar bazen menopoza girip girmediğinize karar vermek için FSH seviyesini ölçerler. Ancak, menopoza yeni giriyorsanız, FSH seviyesi bir ay yüksek, öbür ay düşük çıkabilir; bu yüzden de bu evredeyken ölçüm yapmanın çok faydası dokunmayabilir.

Öte yandan, şahsen ben, 30 veya 40’lı yaşlarındaki bir kadının ne olasılıkla hamile kalabileceğini değerlendirmek için FSH seviyesine bakarım. Eğer FSH normal seviyeleri ikiye katlıyorsa, bir kadının hamile kalması olası değildir.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın