Menopoz Döneminin Tuhaf Belirtileri

Menopoz dönemindeki kadınlarda görülen belirtilerin çeşitliliği doktorları da şaşırtıyor. Hatta bazı kadınlar şikayetleri unutmamak için hissettiklerini kağıda yazar ve görüşme sırasında buradan okurlar.

Yorgunluk, sinirlilik, aşırı duygusallık, baş ağrıları, uykusuzluk, keyifsizlik, gerginlik, kas ve eklem ağrıları, kas güçsüzlüğü, gezici ağrılar, sersemlik hissi, çarpıntı, fenalık hissi, nefes darlığı hissi bu belirtiler arasında en önemlileri olarak sayılabilir.

Şikayetler topluluğunun ayrı ayrı incelendiğinde bazılarının diğer branş doktorlarıyla ortaklaşa ele alınması gerektiği anlaşılır. İç Hastalıkları Uzmanı, Nöroloji Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı ve Fizik Tedavi Uzmanı Kadın Hastalıkları Uzmanının sıklıkla görüş aldığı branş doktorlarıdır.

menopozDiğer branşlarla konsultasyon genellikle sonuçsuz kalır ve bazı belirtiler için altta yatan ciddi bir sağlık sorunu olmadığı anlaşılır. Bu durumda doktorun hastaya açıklaması “Bir şeyiniz yok.”, “Normaldir” şeklinde olabilir.

Tüm bu şikayetler menopozdaki kadının aile bireylerine de anlattığı belirtiler olduğundan, altta yatan ciddi bir sağlık sorunu olmadığında aile bireyleri menopoz dönemindeki kadının bu belirtileri “uydurduğu” veya “abarttığı” hissine kapılabilirler.

Doktorun ve aile fertlerinin bu tutumu ve kadının sağlıklı olduğunu bilmesi olumlu karşılansa da kadındaki şikayetleri ortadan kaldırmaz. Belirtiler kadın hayatının bir gerçeği durumuna gelmiştir ve hayat kalitesi bundan etkilenmektedir.

Daha önceleri bu şikayetlerin menopoz dönemindeki östrojen eksikliğine bağlı olarak oluştuğu düşünülürdü, erkeklerin de hayatlarının belli bir döneminde aynı şikayetleri olduğunun gözlenmesi bu görüşün güncelliğini yitirmesine neden olmuştur.

Bahsedilen belirtilerin ortaya çıkmasında daha çok psikolojik etkenlerin rol oynadığı ve bu belirtilerin psikosomatik kökenli olabileceği düşünülmektedir.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın