Menopoz Belirtileri

Menopoz son adet olarak ifade edilir. Genellikle menopoz olarak bilinen klimakterium, östrogen üretiminin giderek azalıp sonunda bittiği belirtilerin görüldüğü zaman dilimidir. Menopoz genellikle 45-55 yaşları arasında olur.

Belirtileri:

Ateş basmaları, terlemeler, hatırlama güçlükleri, konsantrasyon bozuklukları, depresyon ve libido kaybı gibi psikolojik sorunlar, vaginada kuruluk, kemik yoğunluğunda azalma, meme dokusu kaybı, ciltte incelme, cinsel menopozbelirtileriilişkide ağrı, sık idrara çıkma ve tuvalete zor yetişmedir. Adet düzensizlikleri ve bazı kişilerde aniden adet kesilmesi görülebilir.

Belirtiler; hormon replesman tedavisi ( yerine koyma )-HRT- ile kesilebilir. Bu östrogen ve progesteron kombinasyonu olabileceği gibi hastanın rahmi alınmıssa sadece östrogen ile de yapılabilir. HRT ağızdan alınan tablet, buruna sıkılan spray, cilde sürülen krem veya yapıştırılan bantlar ya da vaginal fitillerle uygulanabilir.

HRT ilaçlarının çoğuyla hasta kullandığı sürece adet görür ama kanama yapmadan hormon replesman tedavisi yapan ilaçlar veya tedavi planları da bulunmaktadır. Bunu planlarken hasta ile danışarak karar vermek yada hekimin insiyatifine kalmış bir karardır.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın