Makarna Ve Kilo Verme

Soru: Makarna yiyerek de kilo verebilir miyim?

Cevap: Her zaman her yerde yenebilen çeşit çeşit İtalyan makarnaları var ve üstelik kilo sorununuzda yok yalnız kilo vermek istiyorsanız makarna yemenin savunmasını yapılmaz. İstenmeyen şişkinlik ve yağlardan kurtulmak için işlenmiş nişastalı karbonhidratlardan kaçınılmalıdır. İşlenmiş karbonhidratlar, vücudunuzun sıvıyı tutmasına ve şişkinlik oluşmasına sebep olur. Gerçekten makarna yemek istiyorsanız kremalı, yağlı, aşırı yağlı soslu olanlarını yemekten kaçınılmalıdır.

makarnaMakarna sağlıklı bir besin ama günün her saati için uygun değil;

Beslenme uzmanlarından bir kısmı akşamları karbonhidrat almamak gerektiğini söyler yalnız, bunun tersini düşündüren durumlar da var. Pek çok diyet listesinin akşam menüleri, alışkın olunan nişastalı gıdalardan çok, protein ve sebze-meyve ağırlıklıdır. Buradaki asıl sorun; akşam yemeklerinden sonra çok fazla enerji harcamadan yatak odasının yolunun tutulmasıdır.

Aslında insan vücuduna kilo aldıran yağ olsa da akşamları yenen karbonhidrat ağırlıklı gıdalar enerjiye dönüşüp yakılmadan günün sonuna gelmesinden dolayı gece boyu vücudutta yağa dönüşür. Bu sebeple; akşam yemeklerini sizi kolaylıkla doyuran, tokluk hisse veren ve gece boyu hızla sindirilip güne boş ve iştahlı bir mideyle başlamanızı sağlayan proteinlerle geçirmelisiniz.

Karbonhidratlar sabah kahvaltısında ve öğlen menüsünde rahatlıkla tüketilebilir. Ancak makarnaların özellikle yağsız pişmiş olmasına özen gösterilmeli.

Basit, lezzetli ve hafif bir makarna tarifi:

Yalnızca bir tatlı kaşığı sıvı yağ ve biraz tuzla haşlanmış bir paket makarnanın altını kapatıp suyunu süzdükten sonra sos yerine iki limonun suyunu ve bir-iki çay kaşığı soya sosu eklenir. Servis ederek farklı, ekşi bir makarnanın keyfini çıkarabilirsiniz…

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın