Kahve Keyfi Diyeti Bozar mı?

Diyet sırasında aldığınız toplam kafein miktarı önemlidir. Eğer diyetteyken kahve, kolalı içecekler, asırı çay birlikte tüketiliyorsa fazlasıyla kafein alınmış olur. Bu durum diyeti sadece kilo kontrolü yönünden değil özellikle vitamin ve mineral emiliminde azalmalar yönünden olumsuz etkiler.

kahveKafein miktarını azaltmaya önem vermelisiniz. Bu anlamda günde iki kere Türk kahvesi içiyorsanız aynı gün çay ya da diyet de olsa kolalı içeceklerden uzak durmalısınız. Meyve çayları tercih edebilirsiniz. Bu sırada kullanılan şeker miktarı da gün içinde alınan karbonhidratı etkileyeceğinden özenle tüketilmelidir.

Türk kahvesi barsak hareketlerini yavaşlattığından, özellikle bağırsak tembelliği veya kabızlık şikayeti olan kişilerde dikkatli tüketilmelidir. Gün içinde kafein atımına yardımcı olan suyu da yeterince içmeyi ihmal etmemelisiniz. Her gün mutlaka ortalama üç litre su almaya özen göstermelisiniz. Arabik türü kahveden öğütülen Türk kahvesinin kafein oranı daha düşük ve kalitelidir.

Besinlerdeki yaklaşık kafein değerleri

1 Fincan Türk kahvesi; 84 mg
l fincan (240 mi) filtre kahve; 100 mg
7 kutu enerji içeceği; 80 mg
7 fincan cay yapraklarından yapılmış çay; 41 mg
1 fincan poşet çaydan yapılmış çay; 40 mg
1 kutu kola; 23 mg
7 fincan yeşil çay; 4 mg
7 fincan kafeinsiz kahve; 3 mg

Kışın artan yağlara dikkkat!

Kış aylarında günlerin kısalması, yağmurlu ve soğuk havaların etkisi, islerin yoğunlaşması ve beraberinde halsizlik, isteksizlik, mutsuzluk sonucunda asırı yeme istekleri oluşur. Bu sayede diğer mevsimlere göre daha fazla kilo alımı görülür. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde muz, taze sıkılmış meyve suları, ceviz, fındık, badem ya da bir-iki parça bitter çikolata ara öğünlerde tüketilebilir.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın