Kadın Sağlığı Hakkında Bilgi

Son yıllarda yapılan tıbbi araştırmalarda, kadın sağlığına daha fazla önem verilmektedir. Meme ve kadın üreme organlarına ilişkin hastalıklar gibi, çoğunlukla ya da sadece kadınlarda bulunan rahatsızlıklar üzerine her zaman araştırma yapılmaktadır. Ancak, kalp rahatsızlığı gibi önemli hastalıkların, kadınları nasıl etkilediğini anlamak üzere yapılmış, nispeten daha az araştırma bulunmaktadır.

diyet-menu

Kadınlar kendi sağlıkları konusunda büyük rol üstlenmişlerdir. Çoğu ailede, çocukların sağlığının sorumluluğunu da kadınlar üstlenmektedir. Sonuçta, sağlık konusunda haklı olarak kadınlar daha fazla ve daha iyi bilgi edinmek istemektedirler.Osteoporoz (kemik erimesi), tiroit bozukluklan, sistemik lupus eritematöz (yaygın lupus kızarıklığı) , romatoid artrit (eklem romatizması) ve multiple skleroz (çoklu sertleşim) gibi bazı hastalıklar, kadınlar erkeklerden daha sıklıkla etkiler.

Bilimsel bulgular bunun nedeninin, kadınlar ile erkekler arasındaki hormonal farklılıklardan kaynaklandığını göstermektedir. Romatoid artrit ve multiple skleroza çok benzer hastalıklara sahip olan hayvanlar arasında, bu hastalıklardan en çok ve en ciddi ölçüde etkilenen türün dişiler olması, bu teoriyi desteklemektedir.

Diğer hastalıklar, kadınlarda, erkeklerden daha farklı bir rota izleyebilir. Örneğin, kadınların menopozdan önce, erkeklere oranla daha az kalp krizi geçirme olasılığı vardır. Araştırmalar, bir kadının menopozdan önce estrojen hormonu üretmesinin muhtemelen onu kalp hastalığına karşı koruduğunu öne sürmektedir.

Bununla birlikte, menopozdan sonraki yıllarda estrojen hormonu üretimi durduğunda bu farklılık ortadan kalkmakta ve 65 yaş civan kadınlardaki en yaygın ölüm sebebi, kalp hastalıkları olmaktadır.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın