Günün Mönüsü

Vereceğimiz mönü ile kilonuzu koruyabilir ya da zayıflamaya devam edebilirsiniz. Mönüler sağlıklı beslenmek isteyenler için de örnek oluşturur.

SABAH: Uyanınca 1 bardak ılık ballı limonlu su içilecek. Şeker hastaları suyu ya diyabetik balla ya da bal koymadan içsin. Limon 5-10 damlayı, bal yarım tatlı kaşığını geçmemeli. Su, oda sıcaklığının biraz üstünde ama asla kaynar olmamalı. Bu öneri de çok şekerli olmayan 1 küçük bardak taze meyve suyunu bekletmeden içmenizdir. Örneğin taze çilek, erik, ananas, greyfurt, kayısı, şeftali, armut malta eriği gibi meyvelerin suyunu sabah aç karnına, çok soğuk olmadan içmek taze vitamin ve antioksidan almak açısından yararlıdır. Meyve sularını içerken onları süzmeyin ve aynen taze ve posalı olarak sıkıldıkları gibi için. Uzun süre bekletmeyin. Eğer dışarıda içiyorsanız yeni sıkılmış olmasına ve buz veya iyi bir soğutma ile soğuk tutulmuş olmasına dikkat edin. Ben bu dönem özellikle taze çilek ve karadut suyunu öneriyorum. Ayrıca yeşil elma suyu da iyi bir seçenektir.

KAHVALTI:

– 2 ince dilim kızarmış tam buğday ekmeği
– Saplarıyla beraber bol maydanoz
– 3 parmak taze az tuzlu bir peynir.

Sizlere sık sık tam buğday ekmeği önermemin en önemli nedeni tam tahılların kansere karşı koruyucu, glisemik indeksinin düşük olması. Birden kan şekerini yükseltmemesi ve tokluğu daha uzun süre sağlamasıdır. Artık evimize beyaz ekmeği değil, çok daha sağlıklı olan tam tahıllardan yapılan ekmeği sokmalıyız. Sabah reçel gibi kan şekerini fazla yükselten gıdaları çok az ve nefsimizi köreltecek kadar tüketirken, protein ve kalsiyum içeren az yağlı peynirleri yemeliyiz. Maydanoz idrar soktürücü özelliği, düşük kalorisi ve C vitamini içeriğiyle sabah için çok sağlıklı. Ama diğer öğünlerde de bolca tüketilebilir. Ağızda ferahlık verici etkisi diyetlerde oluşabilen kötü ağız kokusu veya ağızda yannma hissini dengelemeye yardımcıdır.

ARA: Sizlere kahvaltıdan 2 saat sonra hafif bir ara öğün veriyorum. Nedeni de kan şekerini düşürmemek ve uzun süre aç kalmamak. Bu ara öğünü yapmak zorunda değilsiniz ama yaparsanız taze meyveleri tercih edin. Örneğin 1 yeşil elma.

ÖĞLE:
• 1 porsiyon sebze musakka
• 1 kase az yağlı yoğurt

Sebzesiz sağlıklı beslenme olamaz. Sadece sebzeyle de zayıflanmaz. Şimdi yaz sebzeleri çıkmaya başladı, artık onları tüketmeliyiz. Sebze yerken yanında az yoğurt kalsiyum ve protein gereksinimi sağlamaya yardım eder. Sebze musakkayı yoğurtla tüketin.

ARA:

– 2 tane az yağlı, esmer, meyveli ya da fındıklı-tarçınlı kurabiye. Yanında açık siyah çay içebilirsiniz. Önerim yeşil çay. İstediğinizi için ama içine şeker atmayın,

ARA:

– 6-7 malta eriği

AKŞAM:

– 4-5 kaşık kısır, bol limonlu, biraz nar ekşili. Bu mevsim asma yaprağının tam zamanı. Bulup başlayanlar yaprağa sarıp yerse yararlı olur. Asma yaprağı yoksa marulla yiyin.
– 1 porsiyon zeytinyağlı taze fasulye

GECE:

– 1 top sütlü dondurma
– Az çilek.

Ender SARAÇ

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın