Doğum Sonrası Depresyon

Bebek sahibi olmak dünyanın en güzel duygusudur, yalnız anne olmakla birlikte gelişen değişimlere uyum sağlamak çok kolay olmayabilir.

Annelik duygusu, kadın psikolojisindeki esas duygulardan biridir. Yeni anne olan kadın, çeşitli sebeplerle farklı duygular yaşamaktadır. Bebek sahibi olmak mutluluk veren bir olaydır, yalnız anne olmanın getirdiği değişikliklere uyum sağlamak zaman alabilir.

Kadınlar doğumdan sonraki birinci yıl içinde psikiyatrik hastalıklar açısından risk altındadır. En sık karşılaşılan doğum sonrası psikiyatrik hastalık depresyondur. Doğum yapan her on kadından birinde doğum sonrası depresyonunun ortaya çıktığı belirlenmiştir.

DSD Belirtileri şunlardır;

– Şiddetli hüzün ya da boşluk duygusu, duygusal küntlük ya da duyarsızlık
– Aile, arkadaş ya da keyif veren etkinliklerden uzak durma
– Sürekli yorgunluk, uykuya dalma bozukluğu
– Aşırı yeme ya da iştah kaybı
– Başarısızlık ye da yetersizlik duygusu
– Bebekle ilgili kaygı duyma
– Bebeğe ilgi duymama konusunda yoğun kaygı
– İntihar düşünceleri
– Bebeğe zarar verme korkusu

DSDBazı durumlar DSD için risk yaratmaktadır;

– Daha önce depresyon yaşamış olmak
– Gebelik ve doğum sürecinin travmatik geçmesi
– Eşle ilgili sorunların varlığı
– Kısıtlı sosyal destek

DSD demek için depresyon belirtilerinin doğum sonrasındaki ilk bir ayda ortaya çıkması gerekmekle birlikte, bazı kadınlarda belirtiler haftalar veya aylar sonra, daha sinsi bir şekilde ilerleyerek başlar.

Yeni anne olan kadın neyin normal olduğunu ve ne beklemeleri gerektiğini bilmeyebilir. Bu sebeple anneler DSD yaşadığını anlamakta zorlanır, sorunun kendisinden, eksikliklerinden kaynaklandığını düşünebilirler. Bu durumun kendi eksikliğinden olduğunu düşünen kadın, utanıp, başkalarından saklamaya çalışır.

Oysa DSD ne kadar erken anlaşılırsa, anne için o kadar iyi olacaktır. Çünkü DSD’de tedavi yöntemleri etkili olmaktadır.

Doğum yapan annenin ve yakınlarının depresyonla ilgili bilgi sahibi olmaları çok önemlidir. Çünkü bu konuda bilgi sahibi olan kişi, sorunu anladığında profesyonel yardım almakta hızlı davranacaktır.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın