Doğanın Bizlere Sunduğu Mucizedir Zeytin

Doğanın inanılmaz mucizesidir zeytin, bizlerde bu mucizeyi sağlığımız için en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Vücudumuz için yararları saymakla bitmez. Doğal E ve C vitamini ve doymamış yağ asitleri içermesi nedeniyle içten bedenimizi koruduğu gibi dıştan da cilt bakımında kullanılabilir. Salatalarda özellikle zeytinyağı öneriliyor, bu muhteşem tat ve lezzetten mahrum kalmayı istemezsiniz.

Binlerce yıl öncesinde keşfedilmiş zeytin. Sağlıklı olabilme hemde güzellik alanında kullanılmış. Doymamış yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır, kan akışını düzenler.

Cilt bakımında kullanıldığında kırışık oluşumunu geciktiriyor, cildin daha canlı, parlak, pürüzsüz olmasına etki ederek genç görünmenizi sağlıyor. Eskiden yanıklarda saf zeytinyağı tedavisi uygulanırmış, böylelikle hem ağrıyı alır hemde doğal E vitamini içerdiğinden cildin kendini yenilemesinde büyük rol oynadığı, yaraların hızla iyileştiği görülürmüş, tabii ehil kişilerce usulüne uygun yapılırmış. Zeytinyağının enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği de vardır.

Zeytinyağını mutfaklarınızda ihmal etmeyin. Öncelikle bedeni içten korumalısınız, dıştan da kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç pratik bakım önerileri sunuyoruz.

Eğer saçlarınız kuru ve yıpranmış ise zeytinyağı sürüp tarakla dağıtın, taramaya uç kısımlarından başlayıp diplerine dağıtabilirsiniz. Örtüyle sarıp birkaç saat bekletin. Yıkamaya geçmeden önce saçlarınızı ıslatmadan şampuanı bir miktar alın ve saçlarınıza sürüp bütün saça yayılmasını sağlayın, ıslattıktan sonra saç derisine masaj yaparak çok iyi durulayın. Zeytinyağını temizlemek zor olduğundan saçlarınızı ıslatmadan şampuan sürülmeli.

Cilt kuruluğu ve sertleşen dirsek, diz kapakları ve topuklar için zeytinyağı ile deniz tuzu karışımından peeling yapabilirsiniz. Bir kasenin yarısına kadar zeytinyağı alın bir miktar da deniz tuzu katıp iyice karıştırın, ipeksi karışım elde edene kadar karıştırmalısınız, elde ettiğiniz karışımı yavaş yavaş cildinizin sertleşen kısımlarına sürün, haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Cildinizin yumuşadığını ve nemlendiğini göreceksiniz.

Vücut bakımında da zeytinyağı yenileyici ve arındırıcı özelliğiyle ipeksi yumuşaklığı sağlar . Bir kaseye zeytinyağı ve aromatik yağlarından karıştırıp masaj uygulayabilirsiniz. Hoş kokulu yağlarla vücudunuz ve ruhunuz dinlenmiş arınmış olacaktır. Kullanılacak yağı hafif ısıtıp ılık kullanırsanız daha kısa sürede etki edecektir. Lavanta ve biberiye ekstreleri hoş kokularıyla duyuları harekete geçeceğinden önerebiliriz.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın