Diyetlerin Vazgeçilmezi Keten Tohumu

Ketenin kullanılan kısmı, olgun tohumları ve bu tohumundan elde edilen yağlarıdır. İçinde sabit yağlar ve yüksek oranda protein bulunur. Tohum kabuğunda suyu emerek şişen bir madde vardır. Bu nedenle keten tohumu, müshil etkisi gösterebilir. Ağız yoluyla kullanıldığında kabızlıkta, sindirim sistemi tahrişlerinde, gastritin kısa süreli tedavisinde, yardımcı olarak mukoza tahrişlerinde, kronik öksürük ve bronşitte kullanılır.

Yağı ise cilt iltihaplarında yararlıdır. Keten tohumu aynı zamanda öksürüklerde de solunum sistemini yatıştırıcı etki gösterir.

Kabaca öğütülmüşünü kullanın

Kısmen balgam söktürücü etkisi vardır. Keten tohumunun Omega 3 yağı içermesi de beyin sağlığı, unutkanlık ve hafıza kaybına karşı yararlıdır. Keten tohumu, ışığa ve ısıya karşı hassastır. Bu yüzden 50-100 gram gibi küçük ölçülerde alın, un gibi değil iri granüller halinde kabaca öğütün.

Güneş ışığı görmemesi için iyi saklayın. Folyoya sarabilir ya da ışık geçirmeyen bir kap kullanabilirsiniz. Arzu edenler buzdolabında da saklayabilir. Diyetlerde görülen kabızlığın azalması için keten tohumunu sabahları her gün 1-1.5 tatlı kaşığı kadar tüketmenizi öneririm. İçinde çok az miktarda östrojen içerdiğinden meme kanseri tedavisi görenlerin kullanmasını önermem. Ender SARAÇ

keten_tohumu

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın