Diyetinizi Sabote Etmeyin

Siz de sürekli diyet yapıp da diyetin faydasının olmadığını düşünenlerdenseniz, beslenme düzeninizi değiştirmeden önce derinlemesine bir araştırma yapmalı yanlışın nerede olduğunu öğrenmelisiniz.

Hızlı yemek; Hızlı yenilen yemek kilo alımını kolaylaştırır, bu sebeple yavaş yemelisiniz. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanıması demektir. Bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doygunluk hissi ile yemeye son verme arasındaki süre kısalıyor.

Teknoloji; Diyetin faydası olmadığına karar vermeden önce egzersiz yapıp yapmadığınızı düşünmelisiniz. Çünkü en büyük etkenlerinden biri hareketsizliktir. Eskiden bir arkadaşınızla görüşmek için belki de on veya onbeş dakika yürürken şimdi sadece telefonda veya internet üzerinden sohbet edebiliyorsunuz. Böylelikle hareketsizlik yaygınlaşıyor.

diyetTatlandırıcılar; Kilo almamak için sürekli şeker yerine tatlandırıcılar kullanılıyorsa, yanıldığınızı bilmelisiniz. Yapılan araştırmalar yapay tatlandırıcıların doğal kalori alımı konusunda bedeni kandırdığını ve bu sebeple de daha fazla şeker kullanma isteğinin oluştuğu belirlenmiş.

Sebzeler; Sebze, meyve ve salata malzemelerinin iyi yıkanması gerekiyor, hatta bulunabilirse organik yetiştirilenler alınmalı. Hormonlu sebze ve meyveleri almamalısınız.

Yağ oranı düşük yiyecekler; Yağ oranı yüksek ve düşük yiyecekler arasında çok fark yoktur. Yoğurt, süt ya da peynirde bu oran önemlidir ancak yağ oranı düşük bir kek yemekle yağ oranı yüksek olanı yemek arasında pek fark yoktur.

Stres; Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmemize sebep olan kimyasal maddeler salgılar. Bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol eder ve sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamıza neden olur.

Öğün atlamak; Her yemek yenildiğinde metabolik hız iki saat içinde yüzde yirmi-otuz artar, ancak öğünler atlanırsa metabolizma yavaşlar. Bilhassa kahvaltı yapmamak en büyük sorundur ve bütün gece yüzde beş yavaşlayan metabolik hızınız bir daha yemek yiyene kadar aynı seviyede kalır.

Meyve suları; Früktoz düzeyi yüksek olan meyve suları iştah açar. Bu yüzden taze meyve suyu içmek ya da meyve yemek çok daha yararlıdır.

Toksinler; Karaciğer vücutta yağ yakan organdır ve eğer alkol gibi toksinlerle doluysa yakma işlemi için daha fazla çalışarak enerji harcar ve yorulur. Bu nedenle içki içerken yağ ve şekeri çok fazla tüketmemek gerekir.

Salata; Diyetteyken salata yemek isteyebilirsiniz, yalnız salatayı dışarıda yiyecekseniz soslu bir salata seçmemeye çalışmalısınız. Çünkü özel soslarla yapılan bu salataların kalori değerinde bir hamburgerden pek farkı yoktur.

Doğum kontrol; Kadınların en büyük şikayetlerinden biri de doğum kontrol yöntemleri sayesinde alınan kilolardır. Özellikle doğum kontrol hapları bazı kadınlarda iştah açar.

Uyku düzeni; Geceleri dört saatten az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlarla kıyaslandığında daha fazla kilo alırlar. Çünkü yorgun bir beden, normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizması yavaşlar. Bunun yüzden düzenli uyumaya özen göstermelisiniz.

Evlilik; Yeni evli çiftler genelde birlikte bir yaşam paylaşma sonucu herşeyi aynı anda yapma isteği ile kilo alırlar. Yalnız yemek konusunda bu yanlıştır eşinizle aynı miktarda ya da aynı şeyleri yemeden de mutlu bir evlilik yürütebilirsiniz.

Tiroid sorunu; Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız ve sürekli üşüyorsanız tiroidiniz tembelleşmiş olabilir. Bu da metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına sebep olur. Bunun için bir uzmana danışın ve balık, fındık gibi faydalı besinler almaya dikkat edin.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın