Diyet Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için başladığınız diyetlerinizde ulaşılan 2 başarısız sonuç vardır.

1) Ne kadar uğraşsanızda kilo verememeniz
2) Diyete pazartesi başlayıp, salı günü dayanamayrak bırakıyor olmanız.

Bu iki maddenin altında yatan etkenleri ve çözümlerini uyulamış olsanız zaten başarılı bir sonuç alıcaksınız.

Diyet yapmaya karar verdiğinizde öğün sayınızı çoğaltıp,porsiyon miktarınızı azaltmakla işe başlayın.Öğün ararlarını uzatmak daha çok acıkmanıza buda daha hızlı ve fazla yemenize sebep olacaktır.Öğün aralarını ne kadar uzatırsanız beden o kadar panik yapacaktır ve kıtlık var sanıp stok yapma eğilimine girecektir.Böylece metobolizmanız yavaşlamaya başlayacak, ve yediğiniz her besini yağ olarak depolayacaktır.Sonuç olarak sabah kahvaltınızı asla atlamadan günde mümkünse 6 öğün beslenerek ve öğünler arası 2 ila 3 saat zaman koyarak beslenin.Böylece sık sık ama azar azar beslenmiş olacaksınız.

İçtiğiniz su oranına dikkat edin.Her yerde sık sık duyulan bir cümle var ”bol su için’.Evet bol su içmek gerekir ama kime göre bol su? Örneğin kişinin yaz mevsiminde ihtiyacı olan su oranı ile kış mevsiminde ihtiyacı olan su oranı aynı değildir.40 kg olan bir insanın içmesi gereken su miktarı ile 120 kilo olan bir insanın içmesi gereken su miktarı aynı değildir.Herseyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın.Suyunuzu ortlama günde 1.5- 2 litre arası tüketin ama bunu gün içindeki saatlere bölerek tüketin.Örneğin bir defada 4 bardak su tüketmeyin.Böbreklerinize aşırı yüklenerek zayıflama uğruna böbreklerinize zarar vermeyin.

Besleyici değeri olmayan sadece enerjisi yüksek olupda diyetinizin düşmanı olan tereyağ,kaymak,krema,mayonez gibi besinlerden uzak durun.

Posalı besinler en iyi arkadaşınız olsun.Çünkü posalı besinler tüketildiğinde midede olduğu hacimden 20 kat daha büyüyecektir.Buda sizin kendiniz tok hissetmenizi sağlayacaktır.Bağırsaklarınızı yumuşatarak daha sık ve daha rahat dışkılamanızı sağlayacaktır.Kepek ekmeğiniz,bulgur pilavınız olmazsa olmazlarınız olsun.

Cola,asitli diğer içecekler, gazlı içecekler, meyve nektarları yerine artık meyva çayları tercih edin ama şekersiz ! Eğer hiç şekersiz içemiyorsanız bir süre tatlandırıcı birlikte tüketin.

Hangi mevsimde diyet yapıyorsanız o mevsimin meyvelerini bol bol tüketin.Hiç bir kalori hesabı yapmadan her acıktığınızı hissettiğinizde bol bol meyve tüketin.Meyvelerdeki şeker oranı hem vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri sağlayacaktır hemde öğün aralarını açlık krizine girmeden atlatmanızı sağlayacaktır.

Artık diyetteyim diyerek ekmeği hayatınızdan çıkarmak gibi bir yanlış yapmayın.Bu karbonhidratı hayatınızdan çıkarmanız demektir buda vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidratı kaslarınızdan almaya başlayacağı yani sizin kas kaybına uğrayacağınız anlamına gelir.Sonundada kas kave su kaybına bağlı olarak zayıf görünen ama hastalıklı bir bedene sahip olursunuz

Sonuç olarak sağlıklı zayıflamak için bedenize nasıl davranırsanız oda size aynı şekilde davranarak cevap verir.Bedenizi aç ve susuz bırakmadan, sık aralıklarla, az porsiyonlarla açlık ve stres hissetmeden zayıflama yolunu seçmelisiniz.

Reklamlar