Mineraller Kategorisindeki Yazılar

Potasyum

Potasyum

Tuzun (sodyum) tersine suyun bedenden atılmasını sağ­lar. Kalp kasıyla diğer kasların kasılmasında rolü büyüktür. Buğday, taze fasulye, ıspanak, patates, kuru kayısı, erik ve bademde bulunur. Günlük ihtiyaç 2-3 gr.’dır. Potasyum (K) hücreler içinde bulunan katyon madenlerin en başında yer alır. Hücre dışı sıvılarda en çok sodyum, hücre içinde en çok potasyum bulunur. Potasyum kasların işlevinde […]

Devamı...>>

Kükürt

Bağırsaklardaki besin çürümesi yüzünden karaciğere giden toksinleri nötralize etmekte; kıkırdak, kemik, tırnak ve cildin üst tabakası­nın oluşumunda yer alır. Et, balık, süt, yumurta ve daha düşük miktarda da mercimek, soya, bezelye, fasulye, buğday, lahana ve turpta bulunur. Günlük ihtiyaç 1,5 gr.’dır.

Devamı...>>

Magnezyum

Kanda kolesterol seviyesini düşürerek ateroskleroz hastalığını önler. Bazı araştırmacılara göre kanser hücrelerinin oluşumu ve büyümesine engel olmaktadır. Günlük ihtiyaç 0,2-0,5 gr.’dır. Buğday tane­leri, çavdar unu, süt ve peynirde bulunur.

Devamı...>>

Fosfor

Fosfolipid şeklinde tüm hücrelerin yapısında yer alır. Beyin ve sinir sisteminde bolca bulunduğundan sinir sisteminin sağlığı için önem­lidir. Günlük ihtiyaç 1, 5 gr/dır. Yumurta sarısı, balık, havyar, et, peynir, beyin, karaciğer, soya, mercimek, fasulye, ceviz, badem, kepek ve ke­pekli ekmekte bulunur. ;?

Devamı...>>

Kalsiyum – Ca

Kemik ve diş dokularında yer alır, kasların işlevle­rine yardımcı olur. Bu nedenle günde en az 1 gr. alınmalıdır. Eksikliğinde kemikler oluşmaz (çocuklarda) veya kırılgan olur, dişler sağlığını kaybe­der, kaslarda acı verici kramplar meydana gelir. Süt, peynir, ıspanak ve pancarda bulunur. Kalsiyumun doğal şekilde sindirilmesi fosfor (1:1 ora­nında) yardımıyla olur.

Devamı...>>

Sodyum – Na –

Sofra tuzu olarak bilinen Sodyum klorür protein sindirimine yardımcı olur, ayrıca bedendeki su oranını düzenleyip kas kramplarını önler. Doğal şekli ile et ve sütte bulunan tuz, ayrıca yemekle­rde lezzet artırıcı olarak rafine şeklinde kullanılır. Günlük ihtiyaç 10-15 gr.’dır. Sıcakta veya ağır işle uğraşanlarda günlük tuz ihtiyacı 20-25 gr.’a yükselir. Fazla miktarda alındığında idrar ve ter […]

Devamı...>>

KAR TOPLARI

MALZEMELER: Yumurta – 1 adet, Şeker – 20 gr., Süt -150 mi., Nişasta – 3 gr., Vanilya. BESİN .DEĞERİ: 100 gr. tatlıda: Protein – 6.36 gr., Yağ – 6.53 gr., Karbonhid­rat – 17.74gr., Kalori- 155. HAZIRLAMA; Süt şekerin yarısı ile kaynatılır; içine yumurta akı ve kalan şe­kerin çırpmasından oluşan ve kaşıkla misketler haline getirilen koyu […]

Devamı...>>

Su

İnsan beden ağırlığının % 70’ini oluşturur. Sindirim, sindirilmiş besinle­rin hücrelere taşınması, toksinlerin vücuttan atılması ve kimyasal reaksiyon­ların oluşması için gereken oksijenle hidrojeni sağlamasıyla yeri doldurul­mayan temel bir ihtiyaç halini alır. Susuz insan ölür. Eksikliği durumunda sağ­lıksız yaşam söz konusudur. Günlük ihtiyaç 2, 0-2,5 It.’dir. Sebze ve mey­velerden ya da bizzat su olarak temin edilir.

Devamı...>>
1 Sayfadan 1. Sayfa1