ABSELER VE ÇIBANLAR

Çeşitli yollardan vücuda giren mikropların meydana getirdiği iltihabı pişiklerdir. Bir kısmı hemen derinin al­tında oluşur, diğer kısmı ise daha derinde dokuların için­de oluşur. Abse ve çıbanlar eğer ağrılı ve ateşli olursa bunlara sıcak abseler denir. Soğuk abseler ise ağrısız ve ateş siz olurlar.

Tedavi şekli:
Her iki çeşidinde evvela olgunlaştırılıp patlayacak hale getirilmesi gerekir. Apseyi olgunlaştıran ilaçlar za­manla patlamayı da gerçekleştirir. Çıban patladıktan son­ra içi dikkatle boşaltılır. Temizlik şartlarına dikkat ederek pansuman edilip sarılır. Çıbanın boşalması bir defada bitmezse kullanılan ilaç tekrar çıbanın üzerine konur. Kalan iltihabı yeniden toplayıp boşaltılır.

İlaçlar
* Absenin üzerine “Göz otu” bağlanır. Bu ilaç Rasûlullah (s.a.s) tarafından hanımlarından birinin parmağındaki çıbana uygulanmıştır.
* Bir yumurta sarısı un ile karıştırılıp hamur haline getirilir. Bu hamur iki çay kaşığı zeytin yağıyla iyice yoğ­rulur. İltihaplı bölge sabunla iyice yıkandıktan sonra, te­miz bezlerle hamur absenin üzerine bağlanır.

Reklamlar


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın